MR HH500 FLT BT EU Cobra Marine Floating Handheld Marine VHF Radio

Cobra Marine MR HH500 FLT BT EU portable VHF radio Floating, anatomical handle, Microblue Bluetooth technology, Rewind Say Again.
Description
The Cobra Marine MR HH500 FLT BT EU portable marine VHF is the result of the best production techniques available today, with the aim of putting in the hands of the boater a VHF small in size and unparalleled in functionality.
In fact, theMR HH500 FLT BT EU comes with an anatomical grip, very small in size and features all the exclusive functions developed over the years by Cobra Marine.
In this marine VHF, at the top of the range, the Microblue® Bluetooth feature that allows you to keep your cell phone in a safe place and also use the VHF for handling incoming and outgoing phone calls certainly could not be missing. So there is also Rewind Say Again that allows you to listen back to any missed calls.
Particularly advanced is Cobra Marine's Noise Cancelling feature, which consistently helps suppress background noise and thus allows voice to be transmitted clearly and cleanly. Cobra Marine's own features, such as the Burp function, Roger Beep, Signal Intensity Bar, and Call Tones, are also obviously present. Also in contrast to its predecessor(HH475), the antenna has been equipped with an SMA connector and is therefore now removable to make stowage easier.
Pricing
020-2500
Cobra Marine MR HH500 FLT BT EU, Portable VHF
246,00€GTIN13: 0028377201660; Weight: 1 kg; Dimensions: 26.5 x 20.5 x 8 cm
Prerogative
- Float with high-visibility orange band
- Small with anatomical handle
- Microblue Bluetooth technology
- Rewind Say Again™
- Burp function
- 6 Watts
- Noise Cancelling
- Signal Intensity Bar
- Roger Beep
- VibrAlert®
- Call Tones
Specifications
| Type | Portable |
| Construction | IPx7 (Waterproof for 30 Minutes at a depth of one meter) - Floating |
| Channels | All International Channels |
| Channel Emerg. | Key Reserved for Channel 16 and 9 |
| Scan | On All Channels or on Stored Channels |
| Dual Watch | Tri-Watch (scan Channel 16 + two of your choice) |
| Rx Indicator | On 5-notch scale bar |
| Frequencies | VHF marine frequencies |
| Tx Power | Max 6 W - Mid 3 W - Min 1 W |
| Audio Power | 250 mW - 8 Ohms |
| Sensitivity | 0.30 µV 12dB Sinad |
| Reiez.Interm. | -70 dB |
| Power supply | 1000 mAh Lithium-Ion Polymer rechargeable battery |
| Autonomy | 16 hours at 1W 8 hours at 6W |
| Power consumption | Tx: 1.8 A, Rx: 200 mA, Standby: 40 mA |
| Dimensions | 121h x 67 x 53 mm Antenna Excluded |
| Weight | 262 g Battery Pack Included |
| Other Carat. | Exclusive Cobra Microblue® Bluetooth function, Rewind Say Again, VibrAlert®, Call Tones, Roger Beep, Dedicated key to immediately recall "favorite" channel, Battery Status Indicator, Keypad Lock, Burp Function |
Features
- 1000 mAh Rechargeable Lithium Battery Pack CM 110-021.
- Battery pack for alkaline stylus batteries CM 110-011.
- Rapid desktop battery charger to which either 220 Vac or 12 Vdc cigarette lighter plug can be connected (both included). It can also be bulkhead mounted, and the housing is designed to hold the VHF even in rough seas.
- Belt attachment.
- Carrying strap.
- Removable antenna with SMA female connector CM 330-001.
Accessories
021-7152
CM 110-028 1000 mAh Lithium Battery Pack for HH500
43,00€021-7160
CM 110-024 Battery Pack for 5 stylus HH350/500
40,00€021-7200
CM 300-002 Replacement antenna pack for HH350/500/600
23,00€021-7204
CM 120-006 220 Vac Battery Charger
23,00€021-7208
CM 110-030 Desktop Charging Base HH350/HH500
23,00€021-7230
CM 330-001 Cobra handheld VHF lapel microphone
51,00€
Series
Technologies Introduced by Cobra Marine®
After years of the marine VHF remaining relegated to the same functionality, Cobra Marine®'s entry into the market marked a momentous change in the development of new features.
Some of these functionalities have been imitated today, others are evidently more difficult to implement, in any case Cobra Marine®is proud that its ideas have been so endorsed by the market that it is pushing competitors to chase this new evolution totally born in the Chicago research team.
Microblue® Bluetooth
Allows you to drive the functionality of your cell phone via Bluetooth connection. So you can store your cell phone in a safe place and still continue to handle all calls (both incoming and outgoing) while communicating loudly and clearly thanks to background noise suppression technology.
Present only in models: HH475, HH500 and F300BT.
Rewind Say Again™
Allows you to listen again to the last 20 seconds of the last radio message received with the push of a button. Also allows you to record your own message to be repeated on the air.
Present only in models: HH415, HH475, HH500 and F80B.
Roger Beep
Helps to scan the turn of the conversation; in fact, when the transmit button is released, the listener receives a confirmation beep.
Present on all portable models.
VibrAlert®
Allows the VHF to vibrate if the transmitter presses the Call key.
Present on models: HH325, HH415, and HH475.
Call Tones.
Through the Call button you have the ability to send a personalized ringtone so that your friend can recognize you.
Present on models: HH325, HH330, HH350, HH415, HH475, and HH500.
Prerogatives common to all models
Signal Reception Bar
On all VHF models, the display shows a graduated bar indicating the level of signal reception, just as it does on cell phones where this bar comes to our aid daily ...
Superior Reception
All VHF models reveal truly amazing reception capability, which can make all the difference especially when you are at the limits of VHF range.
Noise Cancelling
This technology has been particularly refined by Cobra Marine®and effectively reduces certain environmental noises, such as those caused by engine running or wind, thus enabling clear communication even in adverse conditions.
Wealthy Equipment
The entire line comes standard with multiple accessories to meet the most common needs, so the customer does not have to buy additional accessories separately.
Curated and Elegant Design
The entire line has been carefully designed so that its design is pleasing, technical and can add an extra touch of elegance on one's boat.
Submersible
To ensure its use even in the most adverse conditions, almost all models are "submersible" according to the IPx7standard.
Long Autonomy ...
Thanks to low power consumption, the entire line of Portable VHFs provides long autonomy. In addition, many of the models have the option of alternately inserting common alkaline batteries thus prolonging the autonomy and giving greater safety in cases of emergency.
The state of charge of the batteries can always be monitored on the display by means of a clear graduated scale.
Download
Declaration of Conformity Feb 2025 Cobra Marine MR HH500 FLT BT EU
- Date
- Format:Pdf
- Size: 0.6 Mb
Declaration of Conformity Jan 2022 Cobra Marine MR HH500 FLT BT EU
- Date
- Format:Pdf
- Size: 0.4 Mb
English Declaration of Conformity MR HH500 FLT BT EU
- Date
- Format: Pdf
- Size: 0.1 Mb
Declaration of Conformity Italian Cobra Marine MR HH500 FLT BT EU
- Date
- Format: Pdf
- Size: 0.2 Mb
Cobra HH350 HH500 Battery Safety MSDS Statement
- Date
- Format:Pdf
- Size:0.6 Mb
VHF Safety Information
- Date
- Format:Pdf
- Size: 0.3 Mb
Cobra Marine MR HH500 FLT BT EU Entry Notification
- Date
- Format: Pdf
- Size: 0.1 Mb
Brochure English Cobra Marine MR HH500 FLT BT EU
- Date
- Format: Pdf
- Size: 0,2 Mb
Manual English Cobra Marine MR HH500 FLT BT EU
- Date
- Format: Pdf
- Size: 4.1 Mb
Cobra Marine MR HH500 FLT BT EU Italian Manual
- Date
- Format:Pdf
- Size: 1 Mb
