Depth sounder: Garmin Echo 550c

Echo 550c Colour sounder, 5" VGA display 480x640 pixels, 500 W power (RMS) 200/77 KHz, 60°/120° cone angle.
Description
Same as the 500c model, but the background images are displayed here on an even sharper and more defined screen (480 x 640 pixels).
Prices
090-6550
Garmin Echo 550c - Trasd. Stern + Temp
400,00€Weight: 3 kg; Dimensions: 22 x 11 x 25 cm
Prices include VAT
Specifications
| Screen | "5", 256 colors VGA |
| Definition | 480 x 640 pixels |
| Construction | IPX7 |
| Staircases Prof. | |
| Max Prof. | 210 mt. |
| Fund Structures | |
| A-Scope | |
| Fish Symbol | Yes. |
| Fish Track | Yes. |
| Alarms | Yes. |
| Speed | Yes. |
| Temperat. | Yes. |
| Power | 500 W RMS |
| Frequency | 200/77 KHz |
| Cone Trasd. | 60° Single and 120° Double |
| Alimentaz. | |
| Dimensions | 15.2 x 14.0 x 4.6 cm |
| More Carats. |
Equipment
- Quick-release bracket
- Power cable
- Transom transducer with temperature and connection for trolling motor.